Autor Wątek: Niższy ZUS / optymalizacja ZUS i inne oferty w sieci.  (Przeczytany 885 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline marek216

  • serwis elektroniki
  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 239
  • Reputacja: 0
    • Serwis elektroniki
W związku z wysokimi kosztami związanymi z płaceniem ZUS pojawiają się ogłoszenia o sposobach na niższy ZUS / optymalizację składek itd.

Najczęściej w ofertach pojawia się zatrudnienie lub założenie działalności na wyspach ( Wielka Brytania ).
Oczywiście osoby oferujące pomoc w takim zatrudnieniu przekonują, że wszystko jest OK i zgodnie z prawem, bezpiecznie itd.

Jednak nasi urzędnicy nie są tak całkiem w ciemię bici i jak mają szukać pieniędzy w kieszeniach podatników to zaczynają się starać. Już zaczynają sprawdzać czy zatrudnieni w UK faktycznie tam przebywają i wykonują pracę.

Kolejna sprawa to wiara z ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać kartę ubezpieczenia trzeba być na wyspach - bez wyjazdu nic się nie da załatwić.
Dalej: firmy obiecują meldunek, często na kwaterze 60mkw meldują kilkanaście osób.

Reasumując powyższe:
Nierealne jest aby ktoś kto prowadzi firmę pracował w UK i tam przebywał. Cały proceder podpada jeśli przyjdzie komuś udowodnić, że faktycznie pracuje dla anglików.

Technicznie takie rozwiązanie jest możliwe dla właścicieli firm mieszkających przy granicy i zatrudnionych w zagranicznych firmach na niepełne etaty ( 1/4, 1/8 ).

Z tego co mi wiadomo to w Niemczech koszty ubezpieczeń są tak samo wysokie jak w PL więc nie ma sensu taka kombinacja.
W Czechach składki liczone są od dochodu, należy jednak pamiętać że liczy się również dochód z działalności prowadzonej w Polsce.
Na Słowacji wystarczy przepracować 10h miesięcznie ( 1/16 etatu ) aby podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu. Na emeryturę w ten sposób nie odłożymy, ale do lekarza spokojnie możemy chodzić.

Dla jasności: polski przedsiębiorca płacąc ponad 1100 zł miesięcznie do polskiego ZUSu też na emeryturę nie odłoży - dostanie mniej niż ten co całe życie zaiwaniał za najniższą krajową i potrącali mu na ZUS ułamek tego co płacił "prywaciarz".

Jak to wygląda na wschodniej ścianie nie mam pojęcia - chętnie się dowiem :)

Tak na marginesie to nawet jak ktoś nie płaci składek to lekarz mu się należy - proponuję poczytać konstytucję.
To taka książeczka z którą żaden sąd nie będzie dyskutował.

Cytuj
„Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.”
« Ostatnia zmiana: 23 Styczeń 2014, 20:31 wysłana przez marek216 »
Serwis elektroniki: nawigacje, tablety, laptopy, gsm, foto, Musisz być zalogowany, aby zobaczyć ten link. Zarejestruj się lub Zaloguj
Części i narzędzia Musisz być zalogowany, aby zobaczyć ten link. Zarejestruj się lub Zaloguj
Urządzenia FeniksTech : Musisz być zalogowany, aby zobaczyć ten link. Zarejestruj się lub Zaloguj